Rosnące ceny energii elektrycznej – co czeka nas w najbliższej przyszłości?

Ceny energii elektrycznej stale rosną. Czy w najbliższym czasie możemy się jednak spodziewać, że podwyżki wyhamują? A może będzie wręcz przeciwnie i cena za kilowat będzie jeszcze większa? Niestety zdecydowanie bardziej prawdopodobna jest druga z wersji. W przygotowanym materiale sprawdzimy przyczyny takiego stanu rzeczy i podpowiemy, jak radzić sobie z tym problemem.
Przyczyny wzrostu cen energii elektrycznej
Przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej jest naprawdę wiele. Jedną z głównych z nich jest bez wątpienia problem z dostawami węgla. Kryzys związany między innymi z wojną za naszą wschodnią granicą sprawił, że w Polsce zmagamy się z jego niedoborem, co znacznie wywindowało cenę surowca. W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła ona bowiem o 400%. Niestety skutki tego odczuwają wszyscy, a nawet ci, którzy nie wykorzystują go do ogrzewania obiektów. Wzrost cen węgla sprawił, że zdecydowanie w górę poszybowały również koszty energii. O ile konkretnie? W porównaniu do 2019 roku, są one większe o 30%! Sytuacja w Ukrainie nie jest jednak wyłącznym powodem takiego stanu rzeczy. Na rosnące ceny prądu wpływa także niestabilna polityka energetyczna rządu i nałożone na Polskę kary za nadmierną emisję dwutlenku węgla. W tym przypadku sumy również nie są małe, bo jeszcze w 2020 roku wynosiły one 20 tysięcy euro za tonę, a obecnie kwota ta jest blisko pięciokrotnie wyższa i oscyluje na poziomie prawie 100 tysięcy euro. Jak łatwo można się domyślić, znajduje to wyraźne odzwierciedlenie w rachunkach, które płaci każdy z nas. Wśród przyczyn drożejącej energii możemy wymienić również bez wątpienia brak modernizacji sieci elektroenergetycznych czy zwiększony popyt po pandemii.
Perspektywa kosztów energii elektrycznej na najbliższe miesiące
Wiele osób może zastanawiać się, kiedy i czy w ogóle podwyżki cen energii wyhamują. Niestety, choć chcielibyśmy, to nie możemy przekazać dobrych informacji. Nic nie wskazuje bowiem na to, abyśmy w najbliższym czasie mogli cieszyć się niższymi rachunkami za prąd. Obserwując trendy światowego rynku, a także analizując krajową politykę energetyczną, wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach czekają nas następne podwyżki. O ile wzrosną rachunki za prąd w 2023 roku? Tylko z oficjalnych zapowiedzi rządu wynika, że za energię elektryczną trzeba będzie zapłacić nawet 70% więcej. Procent ten nie uwzględnia jednak opłat dystrybucyjnych, co finalnie może oznaczać nawet podwojenie kosztów. Takiego samego zdania jest wielu niezależnych ekspertów, których opinie stale przewijają się w mediach. Niestety z wysokimi rachunkami będą musieli zmierzyć się zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Niepokojące są w szczególności podwyżki dla drugiej z wymienionych grup, ponieważ niemal natychmiast przekłada się to na wzrost kosztów wielu produktów i usług, co z resztą obserwujemy już teraz.
Koszty energii elektrycznej, a budowa elektrowni jądrowej
W ostatnim czasie rząd poinformował o budowie elektrowni jądrowej. W Polsce na pewno zostanie zrealizowana jedna taka inwestycja, choć wiele wskazuje na to, że ostatecznie wybudowane zostaną dwa wspomniane miejsca. Czy wpłynie to na koszty energii elektrycznej? Z pewnością znajdzie to odzwierciedlenie w rachunkach. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie zostaną one zredukowane o 50, 60 czy 70 procent. Należy również pamiętać o tym, że jest to niezwykle odległa perspektywa. Pierwszy blok elektrowni jądrowej ma bowiem zacząć pracować dopiero w 2033 roku. Do tego czasu trudno oszacować, jaka będzie wysokość rachunków za energię elektryczną. Nic jednak nie wskazuje na to, aby koszty związane z zakupem prądu były atrakcyjne dla konsumenta, a przyszłoroczna podwyżka o wspomniane wcześniej 70%, może być jedynie zapowiedzią kolejnych wzrostów, które czekają nas w następnych latach.
Jak poradzić sobie z rosnącymi cenami energii elektrycznej?
Dzięki technologiom, które oferuje nasza firma, nie muszą Państwo godzić się na płacenie kolosalnych rachunków za energię elektryczną. Jakie rozwiązania jesteśmy w stanie wprowadzić, aby je skutecznie zredukować? Chodzi oczywiście o instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim klienci mogą zredukować swoje miesięczne koszty związane ze zużyciem prądu nawet o 90 procent. Jak łatwo można zatem policzyć, przedsiębiorca lub rolnik, którego obecne rachunki oscylują na poziomie 3000 zł zostaną zmniejszone do zaledwie 300 zł. Dzięki temu montaż własnej elektrowni słonecznej staje się najatrakcyjniejszą formą pozyskiwania energii elektrycznej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet uruchomienie w naszym kraju elektrowni atomowej nie sprawi, że rachunki spadną do takiego poziomu, w którym posiadanie instalacji fotowoltaicznej przestanie być opłacalne. Jeśli zatem są Państwo zainteresowani produkcją własnej, maksymalnie taniej energii elektrycznej, a także uniezależnieniem się od jej podwyżek, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.
Leave a reply